Mimetesit (mimetit), Pb5(AsO4)3Cl

Mimetesit je arsenát olova. Často obsahuje příměs fosforu, protože fosfor a arsen se v jeho struktuře ochotně vzájemně zastupují. Mimetesity tak v přírodě tvoří plynule přechodné řady s blízkým pyromorfitem. (Mimetesit je o něco vzácnější než pyromorfit.) Minerál, který je svým chemismem něco mezi mimetesitem a pyromorfitem bývá označován jako kampylit.

Mimetesit je světle žlutý, žlutooranžový, červenooranžový, nazelenalý, bílý i čirý, průsvitný až neprůhledný, mastně až diamantově lesklý. Má lasturnatý lom s mastným leskem, je křehký. Tvoří soudečkovité a dlouze i krátce sloupcovité krystaly nebo ledvinité a zemité agregáty. Je nepříliš hojným produktem zvětrávání galenitu. Jeho sběratelsky atraktivní ukázky, tzn. drúzy dobře omezených lesklých krystalů, se dříve občas vyskytovaly zejména ve svrchních oxidačních zónách některých rudních žil.

U nás se krystaly mimetesitu velikosti do 5 mm vyskytovaly v dole Řimbaba v Bohutíně jz. od Příbrami a také v dutinách fluorit-barytové žíly těžené hlubinným dolem v Moldavě sz. od Teplic v Krušných horách. Vzácně se jeho drobné nedokonalé až polokulovité krystaly nalezly při průzkumu výskytu rud mědi, olova a zinku na Sachrově hřebeni v Rokytnici nad Jizerou v Krkonoších.

Až 2 cm velké sloupečky mimetesitu byly nacházeny v dolech v Johanngeorgenstadtu v Sasku, těsně při české hranici. Až 1,5 cm velké krystaly pocházejí z lokality Roughten Gill v Anglii. Pěkné krystaly pocházejí například z Broken Hillu v Austrálii a také z legendárního dolu Tsumeb v Namibii. V současné době přicházejí na trh ukázky až 3 cm velkých krystalů z revíru Hat Yai v Thajsku a drúzy až 2 cm velkých krystalů z oblasti Guangdong v Číně.

Zobrazit:

velebil.net