Wollastonit, CaSiO3

Wollastonit je silikát vápníku. Je bílý či šedý, průsvitný až neprůhledný, hedvábně až perleťově lesklý. Tvoří vláknité agregáty s rovnoběžnou nebo paprsčitou stavbou, někdy je i zrnitý a celistvý. Je to minerál kontaktně metamorfovaných hornin, hlavně erlanů a kontaktně metamorfovaných mramorů, nebo i skarnů a kvarcitů.

Wollastonit je využíván jako přísada do některých keramických výrobků (obkladačky, dlaždice, izolátory), aby zlepšil jejich tepelné a mechanické vlastnosti, vyrábí se z něj izolace, používá se jako plnivo do plastů, barev, lepidel, gumy a papíru.

Spolu s grosulárem, diopsidem a vesuvianem se vyskytuje v Žulové a Vápenné ssz. Jeseníka. Hrubá stébla tvoří v mramorech v Nedvědici jv. Nového Města na Moravě. Bohaté vláknité agregáty se vyskytly v blocích přeměněných sedimentárních hornin uzavřených v granodioritu v lomu Na Marjánce u Stříbrné Skalice jv. od Prahy. Zkoumány jsou průmyslově využitelné výskyty wollastonitu v Lazech s. od Mariánských Lázní, v Mochtíně jv. od Klatov, Skalce sz. od Chebu a v Bludově j. od Šumperka.

Růžové až 3 × 2 cm velké krystaly tvoří v Las Chiapas v Mexiku. Až 6 cm dlouhé hnědé sloupcovité krystaly pocházejí z Grenville v Québecu v Kanadě, bohaté skupiny až 5 cm dlouhých sloupcovitých krystalů jsou nalézány v lomu Maffei u Campiglia Marittima v Toskánsku v Itálii, až 10 cm dlouhé bílé sloupcovité krystaly pocházejí z Antsirabé na Madagaskaru.

Zobrazit:

velebil.net