Diamant, C
Diamant je čistý přírodní uhlík vykrystalizovaný v horninách ve velkých hloubkách za velmi vysokých tlaků. Oproti grafitu, který je rovněž přírodní formou uhlíku, se liší uspořádáním atomů v krystalové struktuře. Ty jsou uspořádány takovým způsobem, že diamant je vůbec nejtvrdším existujícím přírodním materiálem. Tato jeho vlastnost je využívána v mnoha technologiích. Diamant je sice velmi tvrdý, zato ovšem velmi křehký. To znamená, že diamantem lze dobře rýpat do jiných materiálů, lze s ním řezat a diamantovým práškem brousit a leštit, na druhou stranu, pokud do zrna respektive krystalu diamantu udeříme kladivem, velmi snadno se rozštípne. Je dokonale štěpný podle ploch osmistěnu. Diamant při teplotě cca 1000 °C hoří – spaluje se na CO2.
Diamant je nejčastěji tmavý (šedý až černý), neprůhledný, zrnitý, popřípadě tvoří zaoblené krystaly, někdy je i paprsčitý. Jen malá část přírodních diamantů má klenotnickou kvalitu – ty jsou průhledné, bezbarvé nebo žlutavě, vzácněji i červenavě, zeleně či modře zbarvené. Dobře omezené krystaly mají nejčastěji tvar osmistěnu a osmačtyřicetistěnu se zaoblenými plochami a hranami (osmačtyřicetistěny jsou téměř až kulovité); jsou velmi silně lesklé. Většina přírodních diamantů má hmotnost v rozmezí 0,2 až 1 g. Největší nalezený diamant drahokamové kvality, nazvaný Cullinan, měl hmotnost 620 g.
Diamanty se vyskytují převážně v granátických peridotitech (olivínovcích) uzavřených v trubkovitých tělesech tzv. kimberlitů a jiných vulkanických hornin, jež jsou vlastně přívodními kanály, jimiž byly útržky peridotitů s diamanty vyneseny blíže k zemskému povrchu z hloubek větších než 150 km. Větráním těchto hornin se diamanty dostávají do náplavů. Těženy jsou jak přímo z matečných hornin, tak z náplavů. Asi 80 % vytěžených diamantů nemá drahokamovou kvalitu a jsou využity v průmyslu. Pro technické účely se ovšem diamanty především vyrábějí uměle – asi 80 % průmyslových diamantů je syntetických; vyrábějí se z nich brusné a leštící materiály, řezné dráty, vrtné nástroje, průvlaky na tažení drátů, ložiska v přesných přístrojích atd.
Asi 20 % vytěžených přírodních diamantů je využito v klenotnictví. Největšími producenty klenotnických diamantů jsou Botswana, Rusko, Austrálie, Jihoafrická republika, Angola a Demokratická republika Kongo (dříve Zair). Největšími producenty přírodních technických diamantů jsou Demokratická republika Kongo, Austrálie, Rusko, Jihoafrická republika a Botswana. V České republice žádná naleziště diamantů nejsou. Oba dva diamanty nalezené kdysi údajně v Českém středohoří jsou s největší pravděpodobností podvrhy.
Zobrazit: