Sodalit, Na8(Al6Si6O24)Cl2
Sodalit je alumosilikát (hlinitokřemičitan) sodíku s chlorem. Spolu s nefelínem, leucitem, analcimem, lazuritem, haüynem a noseanem je představitelem tzv. foidů, jež v některých vyvřelinách vznikají namísto obvyklejších živců. Se třemi posledně jmenovanými minerály (lazuritem, haüynem a noseanem) je sodalit po strukturní i chemické stránce velmi blízce příbuzný, mluvíme o tzv. skupině sodalitu.
Sodalit bývá světle až tmavě modrý, modrošedý, šedý, fialový, růžový, bílý, nažloutlý, nazelenalý i bezbarvý, skelně až mastně lesklý, průhledný, průsvitný až neprůhledný, špatně štěpný ve dvou směrech. Tvoří nepravidelná zarostlá zrna a zrnité agregáty, poměrně vzácně také dobře omezené krystaly. Vyskytuje se v některých typech vyvřelin, zejména v tzv. nefelinických syenitech a jim blízkých pegmatitech nebo také v některých mramorech a erlanech.
Modré masivní hrubě zrnité či celistvé agregáty sodalitu jsou využívány jako ozdobný kámen. Pro tyto účely jsou získávány např. ve státě Minas Gerais v Brazílii nebo na několika lokalitách v Kanadě. Nedokonalé růžovofialové a modré krystaly obvyklé velikosti do 2 cm zarostlé v mramoru přicházejí na sběratelský trh z údolí Kokša v provincii Badachšán v Afghánistánu. V Českém středohoří bývá sodalit v podobě zrn mikroskopické velikosti součástí některých znělců, které mohou obsahovat až 30 % sodalitu. U Velkého Března jižně od Ústí nad Labem je sodalit součástí velmi jemnozrnných syenitů.
Zobrazit: